Przedawnienie roszczenia z tytułu pożyczki udzielonej przez firmę która nie jest firma pożyczkową

przez | Kwiecień 30, 2019

Pytanie: Dowiedziałam się że pożyczka bankowa przedawnia się po upływie trzech lat. Ja prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i pożyczki udzieliła mi spółka jawna z którą kiedyś współpracowała moja firma. Termin zapłaty minął ponad trzy lata temu. Czy pożyczka ta przedawniła się już? I czy

Porada prawna: Trzyletni termin przedawnienia dotyczy tylko tych pożyczek których udzielają podmioty prowadzące w tym zakresie działalność gospodarczą. Czyli, rzeczywiście z upływem trzech lat przedawniają się roszczenia tytułu pożyczek udzielanych przez banki jak też przez parabanki czyli firmy pożyczkowe niebędące bankami. Termin ten biegnie od daty wymagalności pożyczki (raty) czyli od dnia w którym zgodnie z zapisem w umowie pożyczka (rata) winna być spłacona.

Jeżeli jednak pożyczki udzieliła Pani spółka której przedmiotem działalności nie jest udzielanie pożyczek, (obecnie firma pożyczkowa nie może mieć formy spółki jawnej) wówczas bieg przedawnienia wynosi sześć lat czyli tyle co w przypadku pożyczek udzielanych przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Jeżeli ma Pani wątpliwości co do tego, czy udzielanie pożyczek mieściło się w zakresie działalności gospodarczej tej spółki, może to Pani sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym. Warto też wiedzieć i o tym, że samo wniesienie do sądu pozwu o zapłatę wstrzymuje bieg przedawnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *