Przedawniony i spłacony dług w BIG

przez | Czerwiec 16, 2019

Pytanie: Od ponad roku moi rodzice notorycznie otrzymują wezwania do zapłaty sporej kwoty pieniężnej od firmy windykacyjnej Ultimo (Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty) za dług, który został spłacony ok. 20 lat temu. Listy te nie są przesyłane w formie listu poleconego i nigdy wcześniej nie odpowiadałem na nie z uwagi na mój nowy adres zamieszkania. Nie przejąłbym się zbytnio tą formą zastraszania gdyby nie fakt wpisania mojego długu do bazy BIG (miałem wtedy działalność gospodarczą) oraz KRD. Dwa tygodnie temu próbowałem w banku odłączyć spółkredytobiorcę wspólnego kredytu hipotecznego i niestety wniosek został odrzucony z uwagi na wpis w BIG. Sądowy nakaz zapłaty jeszcze nie przyszedł do mnie dlatego chciałbym tego z góry uniknąć. Proszę o wycenę usługi z Państwa strony zapobiegającej dalszą eskalację oraz co kluczowe, działanie, które sprawi wykreślenie mojego długu z bazy BIG.

Ile wynosi ten rzekomy dług? Nie posiada Pan już dowodu spłaty tego zobowiązania? Kiedy wpisali Pana do tych rejestrów długów? Czy uprzedzili Pana pocztą poleconą o zamiarze umieszczenia w tych rejestrach? O nakaz zapłaty chyba nie wystąpią wiedząc, że dług jest przedawniony ale nie można tego wykluczyć.

Rzekomy dług urósł z kwoty ok.6 tys. pln do kwoty 33 tys. pln po tych 20-stu latach i niestety nie posiadam już żadnej dokumentacji z tego okresu. Z raportu BIK wynika, iż wpisali mnie do rejestru BIG w dniu 14.11.2016 (data wezwania do zapłaty). Nigdy nie odbierałem żadnego listu poleconego od firmy Ultimo, która wysyła jedynie na mój nieaktualny adres zamieszkania zwykłe listy. Jakie kroki Pan proponuję i na ile wycenia Pan swoje doradztwo?

Jeszcze jedno pytanie, kluczowe: z jakiego tytułu jest ten spłacony dług, z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej czy konsumencki – zaciągnięty nie jako przedsiębiorca? I kiedy ten dług stał się wymagalny czyli kiedy minął termin zapłaty?

Dług zdecydowanie jest z tytułu prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej (na raporcie w BIK widnieje po NIP). Odnośnie wymagalności długu i terminu spłaty to nie jestem pewien, na adres moich rodziców są przesyłane jedynie zwykłe listy i jak dotychczas nie było żadnego Sądowego wezwania do zapłaty.

Porada prawna: Skoro to dług z działalności gospodarczej, to nie zmusimy ich do usunięcia wpisu z rejestrów. Gdyby był to dług konsumencki, to zgodnie z art. 31 ust. 9 Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, można by skutecznie zażądać usunięcia wpisu jeżeli minęło 6 lat od daty wymagalności zobowiązania. Niestety, w przypadku długu z tytułu działalności gospodarczej nie istnieje taka możliwość i mogą umieszczać w rejestrach Pana dług przez 10 lat. Można by wnieść sprzeciw do rejestru kwestionując dług ale jeśli nie ma żadnych dowodów na spłacenie zobowiązania, to sprzeciw nie zostanie uwzględniony i prawdopodobnie nawet na czas rozpatrywania sprzeciwu nie zostanie ukryty.

Co do ewentualnego sądowego nakazu zapłaty, to jeżeli dług jest przedawniony, to w obecnym stanie prawnym sąd powinien to wziąć pod uwagę z urzędu i oddalić powództwo – nie wydać nakazu zapłaty. Jednak wszystko się może zdarzyć w polskich sądach, dlatego gdyby przyszedł nakaz to trzeba by sprzeciw wnieść podnosząc zarzut przedawnienia. Pamiętać o zrealizowaniu na czas awiza http://pomocnik.edu.pl/awizo-jak-liczyc-termin-7-14-dni/ jeżeli listonosz takowe zostawi w skrzynce pocztowej nie zastawszy domownika) oraz o terminie zawitym wynoszącym 14 dni na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty.

2 myśli nt. „Przedawniony i spłacony dług w BIG

 1. Krystyna

  witam. Nurtuje mnie trochę odmienne pytanie dlaczego wierzyciel, będący przedsiębiorcą handlującym materiałami budowlanymi wystąpił o nakaz zapłaty imiennie jako J.B. przeciwko mężowi, który prawdopodobnie (nie ma faktury na tę kwotę) nabył coś w jego składzie również jako właściciel swojej firmy. Czy to nie była sprzedaż między przedsiębiorcami, dla której to transakcji obowiązują inne (krótsze) terminy przedawnienia?

  Czy mógł sobie wybrać, że wystąpi jako J.B. przeciwko D.N. a nie między firmami (przedsiębiorcami) ?

  Odpowiedz
  1. admin Autor wpisu

   Jeżeli np. Kowalski założy jednoosobową firmę to ona nie ma odrębnej osobowości prawnej (takową mają niektóre spółki) i w sądzie występuje przeciwko innemu przedsiębiorcy jako Kowalski. Owszem, między przedsiębiorcami obowiązują krótsze terminy przedawnienia ale po zasądzeniu okres przedawnienia jest taki sam jak po zasądzeniu np. pożyczki prywatnej – z umowy pomiędzy osobami nieprowadzącymi firmy.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *