Uznanie długu po przedawnieniu, naliczenie odsetek

przez | Grudzień 6, 2018

Pytanie: Mam jeszcze pytanie w związku z tą sprawą, otóż jak już pisałam nie miałam żadnych wiadomości o panu któremu poręczałam kredyt i za którego spłacałam kredyt w wysokości 774 zł 06 gr na rok 1995 i teraz udało mi się go odnaleźć, nawiązać kontakt i zaproponował spotkanie. Mam pytanie czy jeśli zgodzi się oddać mi dług to jakiej sumy mogę żądać, czy tej 774zł 06gr, czy tą sumę wraz z odsetkami i w jaki sposób mam je obliczyć. Dodam jeszcze iż posiadam dokumenty potwierdzające kiedy, w jakiej wysokości i za kogo był spłacany kredyt. Ostatnie moje jeszcze pytanie, gdybym spisała z nim umowę teraz że zobowiązuje on się do spłaty mi tego długu w jakimś terminie lub na raty i gdyby się jednak z tego nie wywiązał to jakie wtedy mam szanse na odzyskanie swoich pieniędzy.

Porada prawna: Ma Pani prawo naliczyć odsetki ustawowe za zwłokę, począwszy od dnia w którym kredyt został przez Panią spłacony. Odsetki można obliczyć korzystając z kalkulatora odsetek; jeżeli wpisze Pani w wyszukiwarce internetowej (np. w google.pl) „kalkulator odsetek ustawowych” to powinien pojawić się odnośnik do tego narzędzia. Jednak nawet kiedy dłużnik uzna Pani na piśmie ten dług z tytułu kredytu spłaconego przez Panią, to czynność ta nie spowoduje wznowienia biegu przedawnienia. Zobowiązanie zasadniczo pozostaje przedawnione ale uwaga, podobno niekoniecznie: http://pamietnikwindykatora.pl/przedawniony-dlug-kredytowy-cesja-i-ugoda-z-ultimo-uznanie-dlugu-po-przedawnieniu/. Jednak zważywszy wolę podpisania oświadczenia dłużnika, można domniemywać iż nie wie on o przedawnieniu w tej sprawie albo jest uczciwy i chce Pani zwrócić pieniądze które musiała Pani wydać spłacając za niego kredyt. Może więc, jeżeli jednak nie dokona dobrowolnie zapłaty, to nie wniesie sprzeciwu (powołując się na przedawnienie) od nakazu zapłaty. Wówczas, po uprawomocnieniu się nakazu zapłaty, mogłaby Pani zlecić egzekucję długu komornikowi. Na marginesie należy zwrócić uwagę na to, że kwota podstawowa kredytu spłaconego przez Panią jest relatywnie niska a to oznacza niskie koszty sądowe i niewielką stratę jeśli dłużnik wniesie sprzeciw podnosząc zarzut przedawnienia. W swym pierwszym pytaniu napisała Pani że kredyt został spłacony piętnaście lat temu. Przez ten czas odsetki urosły do niebagatelnej kwoty (proszę sprawdzić w kalkulatorze odsetek) więc naszym zdaniem warto zaryzykować.

2 myśli nt. „Uznanie długu po przedawnieniu, naliczenie odsetek

 1. JJ

  Zgłoszenie zarzutu przedawnienia części odsetek do kogo trzeba złożyć? Chodzi o egzekucję komorniczą wyroku sprzed siedmiu lat. Egzekucja wszczęta miesiąc temu. Poprzednia egzekucja bezskuteczna zakończona sześc i pół roku temu.

  Odpowiedz
  1. admin Autor wpisu

   Wezwać wierzyciela pocztą do polecenia komornikowi umorzenia egzekucji przedawnionych odsetek w terminie na przykład 7 dni. Jeżeli np. w ciągu miesiąca nie otrzymacie od komornika umorzenia w tym zakresie, to do sądu pozwać wierzyciela – powództwo przeciwegzekucyjne.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *